Deficit zahraničního obchodu USA byl nejvyšší za 10 měsíců

Deficit zahraničního obchodu Spojených států v červnu vzrostl proti předchozímu měsíci o 8,7 procenta na 44,5 miliardy USD (1,1 bilionu Kč). Je to nejvíce za posledních deset měsíců. K růstu deficitu přispěl zejména vyšší dovoz ropy a počítačů, mobilních telefonů a oděvů z Číny. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo tamní ministerstvo obchodu.

Export se v červnu zvýšil o 0,3 procenta na 183,2 miliardy USD. Vývoz z USA v letošním roce brzdí silný dolar a zpomalení globální ekonomiky. Dovoz pak vzrostl o 1,9 procenta na 227,7 miliardy USD. Z toho dovoz ropy se zvýšil o 19,4 procenta.

Za leden až červen ale deficit o 2,3 procenta klesl. Vývoz se sice snížil, nicméně dovoz klesal mnohem rychleji, z velké části kvůli nižším cenám ropy.

Politicky citlivý deficit obchodu s Čínou vzrostl o 2,5 procenta na 29,8 miliardy USD, což je nejvyšší hodnota od loňského listopadu. Za prvních šest měsíců roku se zvýšil o 6,5 procenta a pokud se nic zásadního nezmění, bude za celý rok na nového rekordu.

Schodek obchodu se zeměmi Evropské unie se snížil o 3,9 procenta na 12,8 miliardy eur. Deficit obchodu s Kanadou prudce vzrostl a dosáhl 300 milionů USD ve srovnání s květnovým deficitem 100 milionů USD. Vývoz z USA do Kanady přitom rostl nejrychleji za poslední rok, uvedla agentura AP.

Newsletter