Deficit zahraničního obchodu USA klesl nejníže za rok a půl

Deficit zahraničního obchodu Spojených států v září klesl nejníže za rok a půl. Přispěl k tomu růst vývozu a naopak pokles dovozu, uvedlo dnes tamní ministerstvo obchodu. Nižší dovoz ale podle ekonomů naznačuje, že domácí poptávka zpomaluje. Schodek zahraničního obchodu se snížil o 9,9 procenta na 36,4 miliardy USD (886,7 miliardy Kč) a byl nejníže od února 2015.

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali v průměru deficit 37,5 miliardy USD. Ministerstvo také zpřesnilo srpnový údaj směrem dolů o 200 milionů na 40,5 miliardy USD.

Vývoz v září vzrostl o 0,6 procenta na 189,2 miliardy USD, a dostal se tak nejvýše od loňského července. Vývoz podpořily dodávky průmyslového zboží a surovin a rovněž dodávky spotřebního zboží. Export do zemí Evropské unie se zvýšil o šest procent, z toho vývoz do Británie o 12,4 procenta. Vývoz do Číny vzrostl o 1,8 procenta.

Dovoz zboží a služeb do Spojených států naopak v září o 1,3 procenta klesl a dosáhl 225,6 miliardy USD. Pokles dovozu je v souladu se zpomalením spotřebitelských výdajů. Dovoz z Číny se snížil o 2,8 procenta a přebytek obchodu s Čínou klesl o 4,1 procenta.

Newsletter