Deníky komentují návštěvu čínského prezidenta, zanechala pachuť

Návštěva čínského prezidenta za sebou zanechala několik obchodních smluv, ne zcela zanedbatelné množství peněz a nepříjemnou pachuť. Komentáře dnešních českých deníků upozorňují na nedůstojně pochlebování autoritářskému režimu či na nekorektní chování české policie.

Ta podle sloupku v Lidových novinách nezasahovala vůči příznivcům čínského prezidenta, kteří porušovali dopravní předpisy a fyzicky napadali a bili své názorové oponenty. Autor míní, že policie dostala příkaz shora a pro Číňany po tři dny neplatily zákony České republiky. Zadrženi byli podle něj v masové míře především běloši, kteří třímali tibetské či ujgurské vlajky a byli neozbrojení. „Teď jen aby nebyli obvinění z rozvracení Čínské lidové republiky,“ uzavírá komentář.

Podle listu E15 policie nepochopila, že jejím úkolem není hlídat pohodlí a klidnou mysl státních návštěv, ale výhradně jejich bezpečnost. Tu tibetská vlajka v okně neohrožuje. Ve státě, který se hlásí k pluralitní parlamentní demokracii, by měla existovat možnost vyjádřit proti charakteru totalitního režimu co nejsvobodněji protest, píše deník.

Úklona před čínským režimem byla podle něj hluboká, tak hluboká, že to nelze vysvětlit jen pragmatickou obchodní rozvahou. Prezident Miloš Zeman nevítal obchodního partnera, dokonce ani „přítele“, vítal vzor, míní E15.

Podle deníku Mladá fronta Dnes (MfD) zůstává Čína odpornou totalitou, tak jak ji znají lidé v Česku z časů Husákovy normalizace, v mnohém však daleko horší. Autor komentáře připomíná, že čínský prezident Si Ťin-pching je nikým nevoleným totalitním vládcem, se vším, co k tomuto označení náleží. Je-li, či není kovaným komunistou, je v tomto případě irelevantní, dodává.

Na druhou stranu to podle něj neznamená, že by Česko s Čínou nemělo mluvit či s ní obchodovat. „Jiná věc ovšem je zrazovat přitom vlastní principy, nedůstojně pochlebovat autoritářskému režimu, zvláště když ony slavné čínské investice zřejmě přinesou hlavní prospěch jen několika bezskrupulózním lobbistům a pár oligarchům,“ poznamenal komentátor MfD.

Podle listu zásadní vliv na vývoj české ekonomiky čínský kapitál mít nebude a obchodní orientace země se diametrálně nezmění. Hrad význam Si Ťin-pchingovy návštěvy kapku přehání, čímž zbytečně přiživuje bouři, kterou vyvolala na domácí politické scéně, uzavírá MfD.

Newsletter