Deutsche Bank zaplatí 258 milionů USD v případu porušování sankcí

Největší německá banka Deutsche Bank zaplatí ve Spojených státech pokutu 258 milionů dolarů (6,4 miliardy Kč). Ukončí tak obvinění, že jménem svých klientů prováděla obchody v zemích jako je Sýrie a Írán, na které USA uvalily sankce. Oznámila to dnes podle agentury Reuters americká centrální banka (Fed) a oddělení finančních služeb (DFS) státu New York.

Banka podle newyorského regulátora uskutečnila mezi lety 1999 a 2006 zúčtovací transakce v objemu 10,9 miliardy dolarů, při kterých se uchýlila k „netransparentním metodám a praktikám“, aby zabránila jejich pečlivému přezkoumání. Banka tyto transakce uskutečnila jménem súdánských, íránských, barmských, libyjských a syrských klientů, uvedl také americký úřad. Zahraniční pracovníci banky podle vyšetřovatelů odebrali některé informace umožňující identifikaci, než dolarové platby předali americké odnoži k zúčtování.

Dohoda s americkými úřady zároveň předvídá, že Deutsche Bank propustí šest zaměstnanců, třem dalším zakáže provádět úkony týkající se amerických operací a najme si nezávislého kontrolora. Oněmi šesti zaměstnanci jsou dva viceprezidenti, dva ředitelé a dva výkonní ředitelé, napsala agentura AP.

„Toto chování před několika lety ustalo a my jsme od té doby ukončili veškerý obchod se stranami ze zúčastněných zemí,“ uvedla podle agentury Reuters mluvčí Deutsche Bank v prohlášení.

Newsletter