Euro smazalo dopolední ztráty a posouvá se zpět nad 1,1800 EURUSD. Maďarská centrální banka zvýšila sazby více, než očekával trh. Forint je spolu se zlotým v zisku, koruna smazala ztráty k otevírací ceně na 25,67 za euro.

Deutsche Bank zvýšila odhad růstu německé ekonomiky

Německá bankovní společnost Deutsche Bank zvýšila odhad růstu německé ekonomiky na příští rok na 1,9 procenta z dosud předpokládaného růstu 1,7 procenta. Příznivě by přitom růst měli ovlivnit i migranti. Banka očekává, že masivní příliv běženců v Německu zvýší spotřebu až o polovinu procentního bodu.

Analytici Deutsche Bank uvedli, že prognózu zlepšili navzdory horšímu finančnímu prostředí a vnějším podmínkám. Určitou roli sehrál vyšší růst reálné spotřeby vzhledem k levnější ropě a silnějšímu euru, a rovněž vyšší imigrace.

Německá vláda odhaduje, že do země by letos mohlo dorazit na 800.000 běženců, kteří prchají před válkou a chudobou. V průměru je jim 23,3 roku, což je mnohem méně než průměrný věk domácího obyvatelstva, který činí 44,5 roku, uvedli analytici Deutsche Bank ve zprávě, z které cituje agentura Reuters.

Analytici Deutsche Bank rovněž očekávají, že růst spotřeby bude rozdělen rovnoměrně mezi soukromý a veřejný sektor.

Německo se s otázkou stárnutí populace potýká už dlouhou dobu. Vláda v Berlíně i řada firem tvrdí, že přistěhovalectví by tuto věc mohlo pomoci řešit.

Newsletter