Developer Finep loni prodal 658 bytů, meziročně o 12 procent více

Developerská firma Finep loni prodala 658 nových bytů v bytových domech, meziročně o 12 procent více. Počet prodaných rodinných domů Finepu vzrostl o polovinu na 30. Celková hodnota transakcí firmy se meziročně zvýšila zhruba o pětinu na 2,39 miliardy korun. ČTK to dnes sdělil mluvčí společnosti David Jirušek. Podle něho chce letos firma prodat znovu přes 600 novostaveb.

Z developerů, které ČTK oslovila již dříve, je to druhý nejvyšší počet. Celkově by letos developeři měli v Praze prodat zhruba 6500 bytů, meziročně o pět procent více.

Finep má aktuálně v nabídce asi 250 nemovitostí v pražských projektech Britská čtvrť ve Stodůlkách, Prosek Park, Malý Háj ve Štěrboholech a Nad Přehradou v Hostivaři. „Rozvoj těchto lokalit bude pokračovat i letos, k nim přibudou ještě projekty v zajímavých lokalitách Prahy 4 a Prahy 5,“ uvedl generální ředitel Finep Holding Tomáš Pardubický.

Více než pětinu loňských prodejů Finepu tvořily družstevní byty. U tohoto typu bydlení skládá klient hotovost ve výši 25 procent z celkové částky a zbývající část splácí formou měsíčního nájmu. Podle finančního ředitele Finepu Štěpána Havlase bude zájem o tuto formu bydlení narůstat. „Vzhledem k aktuální situaci na trhu a novým podmínkám hypoték již dnes neexistuje žádný rozdíl v zájmu o nové byty v osobním nebo družstevním vlastnictví,“ doplnil.

V dalších letech chce Finep věnovat zvýšenou pozornost rekonstrukcím. „Vzhledem k faktu, že průměrné stáří bytového fondu v Praze je více než 61 let, předpokládáme nejen větší počet rekonstrukcí, ale zvýší se i průměrná částka na jednu rekonstrukci,“ dodal Pardubický.

V kancelářském segmentu Finep aktuálně staví poslední administrativní budovu v rámci projektu City West v pražských Stodůlkách. Kolaudaci objektu firma předpokládá na přelomu let 2017/2018.

Podle nejčastějšího odhadu developerských firem se loni v hlavním městě prodalo zhruba 6500 nových bytů, meziročně o pět procent více. Central Group loni prodal 1243 bytů. Trigema odhaduje prodat asi 150 bytů, Ekospol podobně jako Daramis 400. ČTK ještě oslovila společnost Skanska Reality, akcie její mateřské společnosti jsou ovšem obchodovány na stockholmské burze. Konkrétní čísla zveřejní na začátku února.

Finep působí na českém trhu od roku 1995, postupně rozšířil své aktivity na Slovensko a do Mongolska. Zhruba 60 procent podnikání zabírá stavba a prodej bytů v Praze, necelou pětinu stavba kanceláří v hlavním městě. Zásobu pozemků na výstavbu bytů Pardubický odhaduje v řádu tisícovek.

Newsletter