Dolar postupně umazává ranní ztráty, a to jak proti procyklickým měnám, tak i v dolarovém indexu. V případě eurodolaru působí nejen dolarový obrat, ale i evidentní plošný výprodej eura. Oslabující euro proti dolaru nijak nezatěžuje měny regionu, které tak zpevnily. Koruna po krátké korekci dopoledních zisků začala opět posilovat, a to až na hranici 26,10 za euro.

Devizové rezervy Číny klesly na minimum za pět a půl roku

Čínské devizové rezervy v říjnu klesaly nejrychlejším tempem od začátku roku a sestoupily na minimum za pět a půl roku. Oznámila to dnes čínská centrální banka. Rezervy druhé největší ekonomiky světa sráží odliv kapitálu a snaha centrální banky brzdit pokles domácí měny. Říjnový propad ale zesílil všeobecný vzestup hodnoty dolaru, řekli analytici agentuře Reuters.

Hodnota čínských rezerv, které jsou stále největší na světě, se proti září snížila o zhruba 46 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč) na 3,12 bilionu USD (76,4 bilionu Kč), což bylo nejméně od března 2011. Rezervy klesaly čtvrtý měsíc po sobě a říjnový pokles překročil úhrnnou ztrátu předešlých tří měsíců.

Analytici všeobecně předpokládají, že centrální banka na trhu prodává dolary, aby vyrovnávala tlak na pokles kurzu jüanu. Jüan v říjnu sestoupil na šestileté minimum.

Podle analytiků měl ale na říjnové zrychlení propadu rezerv největší vliv růst kurzu dolaru. Ten ve vyhlídkách na zvýšení úrokových sazeb v USA minulý měsíc proti dalším hlavním světovým měnám vzrostl o tři procenta, což snížilo dolarovou hodnotu těchto měn v čínských rezervách.

Dlouhodobější pokles čínských rezerv ale táhne odliv kapitálu ze země, ten se zrychlil zejména po loňské srpnové devalvaci jüanu. Odliv kapitálu podněcují také obavy ze zpomalení ekonomického růstu Číny a z růstu zadluženosti v zemi. Loni rezervy Číny klesly o rekordních 513 miliard dolarů.

Newsletter