Dienstbier: Babiš ohrožuje čerpání dotací v příštím roce

Legislativní rada doporučila vládě odmítnout novelu o poskytování dotací, kterou předložilo ministerstvo financí. Důvodem byla neústavnost a chaotičnost předlohy, řekl novinářům ministr a předsedy rady Jiří Dienstbier (ČSSD). Dodal, že ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš předložením nekvalitního materiál ohrožuje čerpání dotací v příštím roce. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Novela by podle stanoviska rady měla v návaznosti na loňský verdikt Nejvyššího správního soudu řešit vztah správního řádu a procesu poskytování dotací včetně možnosti soudního přezkumu rozhodnutí o poskytnutí dotace. Návrh ministerstva financí měl buď vyloučit použití správního řádu na poskytování dotací, nebo fakticky zavést vlastní pravidla na správním řádu nezávislá.

Že poskytování dotací spadá pod správní řád, však ve svém verdiktu podle rady potvrdil Nejvyšší správní soud. Ministerstvo financí by proto mělo předložit novelu, v níž by správní řád na proces přidělování dotací přiměřeně aplikoval a nedubloval. Navržené znění by znamenalo soudní spory o to, která ustanovení správního řádu použít, a tím ohrožení čerpání dotací v příslušném kalendářním roce.

Ministerstvo návrh hájilo s tím, že jej konzultovalo se všemi poskytovateli dotací a návratných finančních výpomocí ze státního rozpočtu. Podle nich by novela měla vyloučit použití správního řádu, proces poskytování dotací podrobněji upravit a umožnit neúspěšným žadatelům využít opravné prostředky.

Dienstbier se také ohradil proti Babišovým tvrzením, že rada proces schvalování zákonů zdržuje a že je zpolitizovaná. Poznamenal, že radu tvoří 30 expertů převážně z právnických fakult a jediným politickým členem je ministr. Cílem rady je úsilí o právní kvalitu zákonů. Dienstbier také uvedl, že současná rada z 35 návrhů ministerstva financí podpořila 21 hned napoprvé a dalších 13 při opětovném projednávání.

Newsletter