Dijsselbloem: Dohoda o řeckém programu je velmi blízko

Dohoda o klíčové první revizi řeckého záchranného programu je velmi blízko, některé otázky ale zatím zůstávají otevřené. Novinářům to dnes řekl šéf jednání ministrů financí zemí platících eurem, Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska. Pokud se zbývající spory v příštích dnech podaří vyřešit, mohla by se podle něj euroskupina k řecké problematice opět vrátit na mimořádném jednání velmi pravděpodobně už příští čtvrtek.

„Jsme blízko dohody v řadě klíčových oblastí jako je penzijní reforma, reforma daně z příjmu, zřízení privatizačního fondu,“ vypočetl na tiskové konferenci Dijsselbloem. Ministři dnes podle něj ale také řešili, jak překonat panující nedůvěru ohledně toho, zda Řekové skutečně provedou dohodnuté kroky a především, že tyto kroky budou mít věřiteli předpokládaný efekt.

Závěrem je rozhodnutí, že součástí dohody má být také soubor kroků připravených pro „nepředvídatelný vývoj“. K nim by bylo možné v případě potřeby přistoupit tak, aby Řecko v roce 2018 skutečně splnilo to, k čemu se loni v létě zavázalo. Atény by mají v roce 2018 dosáhnout primárního přebytku 3,5 procenta hrubého domácího produktu. Například Mezinárodní měnový fond (MMF) ale míní, že to je beze změn v podobě řeckého zadlužení nemožné.

O detailech nechtěl šéf euroskupiny hovořit, uvedl jen, že by taková „pojistná“ opatření měla mít efekt odpovídající dvěma procentům řeckého hrubého domácího produktu, měla by být věrohodná, spouštěná na základě určitých objektivních faktorů a dopředu legislativně připravená. Věřitelské instituce jsou podle něj na takovém mechanismu připraveny s řeckou vládou začít okamžitě pracovat.

Příští čtvrtek, pokud budou reformy a balík opatření pro případ nouze potvrzeny, je euroskupina podle Dijsselbloema připravena „k vážné diskusi o udržitelnosti (řeckého) dluhu“.

Věřitelé už slíbili, že pokud řecká strana splní svou část letní dohody, jsou připraveni zvážit, jakým způsobem takovou udržitelnost dluhu zajistit. Ministři dnes dali mandát k analýze situace a přípravě variant řešení.

Dijsselbloem i šéf Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) Klaus Regling ale opět zcela jednoznačně odmítli přímou možnost redukce nominální výše dluhu. „Vše, co navrhneme, bude muset být v rámci dohody z minulého léta,“ řekl Dijsselbloem a zmínil například možnosti delšího splátkového kalendáře či odložení lhůt splatnosti.

V Aténách byla tento týden po pauze obnovena už od ledna se táhnoucí jednání o řeckém plnění podmínek třetího záchranného programu pro Řecko, který byl domluvený loni v létě.

Bez dokončení prověrky nedostanou Řekové až pět miliard eur (135 miliard Kč), které by měli využít na splátku dluhů vůči MMF a Evropské centrální bance.

Newsletter