Dijsselbloem: Dohoda věřitelů o Řecku bude uzavřena 15. června

Dohoda s Řeckem na dokončení nynější prověrky záchranného programu pro tuto zemi by měla být uzavřena na zasedání euroskupiny 15. června. Řekl to dnes mluvčí šéfa tohoto seskupení Jeroena Dijsselbloema. Řecku po dokončení prověrky budou moci evropští věřitelé uvolnit další část úvěru z předloňského programu, aby mohlo v červenci vyrovnat splatné dluhy.

Euroskupinu tvoří ministři financí eurozóny. Zasedání se příští týden zúčastní i šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. To je podle agentury Reuters další známkou toho, že rozdíly v postojích mezi MMF a eurozónou k otázce snížení dluhové zátěže Řecka se zmírnily.

Jednání ministrů financí eurozóny a MMF o Řecku v květnu ztroskotala. Eurozóna nové půjčky Aténám neuvolnila, uznala nicméně, že země udělala v reformách pokrok. Rozdílné názory měly obě strany na budoucí ekonomický růst Řecka a na rozpočtové přebytky.

Čtvrteční schůzka zástupců zemí eura většího pokroku nedosáhla a ponechala klíčové otázky v rukou ministrů. „Bylo užitečné, že se dál vyjasnily některé věci na technické úrovni, celou otázku ale budou muset vyřešit ministři 15. června v Lucemburku,“ řekl agentuře Reuters jeden z činitelů EU.

Německo vede v eurozóně skupinu, která trvá na tom, aby rozhodnutí o zmírnění řeckého dluhu padlo, až skončí současný záchranný program, tedy v polovině roku 2018. MMF naopak požaduje rozhodnutí ihned a zmírněním dluhové zátěže Řecka podmiňuje svou účast na nynějším třetím záchranném programu ve výši 86 miliard eur (2,25 bilionu Kč).

Řecku v červenci vyprší splatnost dluhů za zhruba sedm miliard eur (184 miliard Kč), které bez uvolnění úvěrů z třetího záchranného programu nebude schopno splatit.

Newsletter