Dijsselbloem: Hospodářské problémy Itálie po referendu nezmizely

AKTUALIZOVÁNO – Hospodářská situace v Itálii se po nedělním referendu nezměnila, problémy zůstávají stejné, poznamenal dnes při příchodu na jednání ministrů financí zemí platících eurem šéf této takzvané euroskupiny Jeroen Dijsselbloem z Nizozemska. Podle něho bude muset nová vláda připravit dodatečná opatření v rámci státního rozpočtu na příští rok, aby země dodržela podmínky takzvaného paktu stability. V něm se členské státy eurozóny zavazují nemít natolik vysoké schodky státních rozpočtů nebo vysoké veřejné dluhy, které by ohrožovaly stabilitu eura a zvyšovaly inflaci v zemích platících eurem.

Dijsselbloem upozornil, že Itálie si bude moci dovolit jen menší odklon od daných pravidel, ale i ten bude dostatečně významný, a to vzhledem ke zvýšeným nákladům na obnovu v oblastech zasažených nedávným zemětřesením a na řešení situace související s pokračujícím přílivem migrantů z jihu.

Itálie má podle Dijsselbloema silné instituce, a proto je potřeba počkat na změny, které přinese nyní v Římě začínající politický proces. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble poznamenal, že podle jeho názoru potřebuje Itálie novou vládu co nejrychleji.

V nedělním referendu odmítli Italové změny ústavy navržené premiérem Matteem Renzim, který by tak měl dnes rezignovat. Do Bruselu ostatně dnes kvůli nadcházejícímu konci vlády nedorazil italský ministr financí Carlo Padoan.

Eurokomisař pro hospodářské a finanční otázky Pierre Moscovici si je jist, že Řím má prostředky k tomu, aby i po referendu dokázal vyřešit stávající nejednoduchou situaci italských bank, systémové riziko podle něj neexistuje. „Itálie je silná země, spolehlivá země,“ poznamenal s tím, že referendum nebylo o EU, ale o konkrétní ústavní reformě. Renziho Moscovici označil za silného premiéra, který v Itálii realizoval důležité reformy v sociální i hospodářské oblasti.

Italské referendum se týkalo změn italské ústavy, nikoliv Evropské unie, prohlásil dnes mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. Komise podle něj nemá obavy o stabilitu eurozóny.

Dijsselbloem upozornil, že je nyní na italském prezidentovi Sergiu Mattarellovi, aby rozhodl, jak dál. Politické důsledky referenda tak podle něj nyní nejsou vůbec jasné. „Je to demokratický proces. A v zásadě nijak nemění situaci v ekonomice nebo italských bank. Problémy, které máme dnes, jsou stejné, jako byly včera,“ poznamenal nizozemský ministr. Itálie je třetí největší ekonomikou eurozóny, je však výrazně zadlužená a její bankovní systém je v současnosti velmi slabý.

Podle Moscoviciho nebude případná italská krize znamenat hlubší problémy pro eurozónu jako celek. „Máme prostředky jak tomu čelit,“ řekl novinářům.

Newsletter