Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabil nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Dijsselbloem: Johnsonova očekávání ohledně brexitu jsou nereálná

Očekávání britského ministra zahraničí Borise Johnsona, že si Londýn udrží po brexitu přístup k jednotnému trhu EU a zároveň omezí volný pohyb osob mezi oběma stranami, jsou nereálná. Řekl to šéf takzvané euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

„Říká věci, které jsou intelektuálně nemožné, politicky nedosažitelné, takže si myslím, že nenabízí Britům poctivý obraz toho, co je k dispozici a čeho lze dosáhnout v těchto jednáních,“ řekl Dijsselbloem stanici BBC. Euroskupina sdružuje ministry financí zemí eurozóny.

Dijsselbloem, který je ministrem financí Nizozemska, tak reagoval na nedávný Johnsonův rozhovor s deníkem Hospodářské noviny během návštěvy České republiky.

„Volný pohyb osob jako základ EU je mýtus,“ tvrdil mimo jiné Johnson. Přitom od červnového referenda, ve kterém britští voliči rozhodli o odchodu Británie z EU, unijní politici opakovaně varují, že Londýn nemůže očekávat, že si bude vybírat z pravidel unie jen to, co se mu hodí.

Výsledek brexitu bude podle Dijsselbloema ztrátou pro obě strany. Ty by se proto měly zasadit alespoň o to, aby bez vypjatých emocí tyto ztráty co nejvíce minimalizovaly.

„Můžeme se snažit minimalizovat škody, ale bude to krok zpátky. A to je to, o čem by Boris Johnson měl začít mluvit,“ upozornil šéf nizozemské státní kasy.

Oficiálně britská vláda tvrdí, že ještě nepřijala rozhodnutí ohledně toho, zda chce, aby Británie setrvala v celní unii EU.

Newsletter