Dijsselbloem: Uplatňování rozpočtových pravidel EU vyvolává obavy

Ministři financí Evropské unie jsou znepokojeni, že Evropská komise neuplatňuje společná rozpočtová pravidla vůči malým i velkým členským státům stejně. Prohlásil to dnes podle agentury Reuters nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem. Podkopává to podle něj důvěru v tyto požadavky.

Unijní pravidla ukládají státům osmadvacítky držet schodek veřejných financí pod třemi procenty hrubého domácího produktu (HDP). Limitem pro státní dluh je 60 procent HDP.

Komise dala Španělsku a Portugalsku na jaře další čas pro přijetí strukturálních kroků, které by letos a příští rok těmto zemím měly pomoci snížit jejich rozpočtový deficit. Madrid a Lisabon tak prozatím unikly sankcím, které za nedodržení rozpočtových pravidel potenciálně hrozí.

Tříprocentní limit přesahuje také rozpočtový schodek Francie, která je druhou největší ekonomikou eurozóny. Ta na snížení svého nadměrného deficitu loni dostala dva roky.

Dijsselbloem během dnešního vystoupení v Evropském parlamentu na případy Francie, Portugalska a Španělska poukázal. Vyvolaly podle něj otazníky, pokud jde o předvídatelnost a objektivní uplatňování rozpočtových pravidel.

„Během jednání euroskupiny si uvědomuji, že ministři jsou tím nyní trochu znepokojeni,“ uvedl Nizozemec, který euroskupině složené z ministrů financí zemí s eurem předsedá.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v květnu podle agentury AP prohlásil, že pokud jde o Francii, je u pravidel nazývaných Pakt stability a růstu možná pružnost, „protože to je Francie“.

Takováto vyjádření podle Dijsselbloema „přispívají k obavě, kterou mají především malé členské státy: totiž že s velkými členskými státy se zachází jinak“, uvedl také Nizozemec.

Newsletter