Disponibilní příjem Rusů v srpnu klesl nejvíce za sedm let

Ruští spotřebitelé se nadále potýkají s negativními dopady hospodářské recese v zemi. Jejich reálný disponibilní příjem se v srpnu meziročně propadl o 9,3 procenta, což představuje nejprudší pokles za sedm let. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů ruského statistického úřadu.

Ruská ekonomika v posledních dvou letech zápasí s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy. Hospodářskou situaci navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi.

Disponibilní příjem ruských spotřebitelů se snižuje od roku 2014. Pokles disponibilního příjmu tlačí dolů rovněž maloobchodní tržby, které se v srpnu meziročně propadly o více než pět procent, tedy podobným tempem jako v předchozím měsíci.

Zhoršující se finanční situace ruských spotřebitelů nicméně nevedla k poklesu popularity prezidenta Vladimira Putina. Ten v nedělních parlamentních volbách získal ještě větší kontrolu nad ruským politickým systémem, když vládní strana Jednotné Rusko fakticky zbavila ostatní politické formace vlivu na chod státu a zajistila si ústavní většinu ve Státní dumě (dolní komoře parlamentu).

Loni se hrubý domácí produkt Ruska propadl o 3,7 procenta a zaznamenal nejvýraznější pokles od globální finanční krize roku 2009. V letošním roce se očekává zpomalení poklesu na 0,5 až 0,6 procenta a v příštím roce se počítá s návratem k hospodářskému růstu, napsala agentura Reuters.

„Údaje naznačují, že ekonomika se dostává z útlumu, ačkoli velmi pomalu,“ uvedla ekonomka Liza Ermolenková z londýnské společnosti Capital Economics. „Motorem oživení je nadále průmysl, nejsou však žádné známky zlepšení v odvětvích zaměřených na spotřebitele,“ dodala.

Newsletter