DIW: Brexit by snížil hospodářský růst Německa o půl bodu

Takzvaný brexit, tedy odchod Británie z Evropské unie, by v příštím roce zřejmě snížil růst německé ekonomiky o půl procentního bodu. Uvedl to dnes německý ekonomický institut DIW. Důsledkem brexitu, o kterém budou obyvatelé britských ostrovů rozhodovat příští čtvrtek, by zřejmě byla i vyšší vývozní cla a dopad na zahraniční obchod Německa.

„Ekonomický růst Německa bude v tomto a příštím roce pravděpodobně relativně silný, pokud se ovšem zabrání brexitu,“ uvedl šéf DIW Marcel Fratzscher, jehož citovala agentura Reuters. „Brexit by kvůli slabšímu vývozu mohl jen příští rok snížit růst v Německu o 0,5 procentního bodu,“ dodal.

DIW mírně zlepšil odhad letošního růstu německé ekonomiky na 1,7 procenta. Za zlepšením stojí především nečekaný nárůst průmyslové výroby ze začátku tohoto roku. V příštím roce DIW předpokládá zpomalení tempa růstu na 1,4 procenta, mimo jiné i kvůli vnějším faktorům, jako je větší počet dnů pracovního klidu spadajících do pracovního týdne.

Pokud jde o hrozbu brexitu, studie finančního ústavu DZ Bank v květnu ukázala, že odchod Británie z EU by do konce příštího roku Německo mohl stát až 45 miliard eur (1,2 bilionu Kč). Brexit by totiž mohl zasáhnout vývoz v době, kdy se největší evropská ekonomika potýká se slabší poptávkou na rozvíjejících se trzích, například v Číně.

Německé firmy loni vyvezly do Británie zboží za zhruba 89 miliard eur. Británie tak pro ně byla třetí nejvýznamnější exportní destinací. Do Německa pak zamířilo britské zboží v hodnotě zhruba 38 miliard eur.

Británie je zároveň pátým největším obchodním partnerem Německa po Spojených státech, Francii, Nizozemsku a Číně. Objem vzájemného obchodu činí 127,5 miliardy eur (3,5 bilionu Kč). Pro Británii je Německo vůbec nejvýznamnějším obchodním partnerem, významnějším než Spojené státy.

Newsletter