Americká inflace v dubnu meziročně vzrostla nad 4 %, v jádrovém vyjádření na 3 %. Nad konsensus vyšší čísla zesilují spekulaci o politice Fedu. Výnosy US bondů rostou, dolar sílí. Měny regionu na americká data reagovaly mírným oslabením, prvotní ztráty ale rychle zčásti smazaly.

DIW napřesrok očekává výrazné zpomalení růstu německé ekonomiky

Hospodářský růst v Německu v letošním roce díky silné domácí poptávce zrychlí na 1,9 procenta. Napřesrok však jeho tempo zpomalí zhruba na polovinu, protože exportéři se budou potýkat s negativními důsledky odchodu Británie z Evropské unie i s dalšími riziky. Vyplývá to z aktualizované prognózy německého institutu DIW.

Institut odhad letošního růstu zvýšil z dříve předpokládaných 1,7 procenta, zejména díky překvapivě příznivému vývoji v prvním pololetí. Odhad růstu na příští rok však snížil na rovné jedno procento z dřívějších 1,4 procenta.

„Motor německé ekonomiky se pravděpodobně začne na nějaký čas zadrhávat,“ uvedl institut DIW. „Rozhodnutí o brexitu zřejmě bude do poloviny příštího roku brzdou pro německý zahraniční obchod,“ dodal podle agentury Reuters. Britští voliči se pro brexit, tedy odchod své země z EU, vyslovili v červnovém referendu.

DIW je ve výhledu na příští rok pesimističtější než další německé instituty IfW A RWI. Podle RWI by měla ekonomika napřesrok stoupnout o 1,4 procenta a podle IfW dokonce o 1,7 procenta.

V loňském roce se hrubý domácí produkt Německa (HDP) zvýšil o 1,7 procenta. Jeho růst tak mírně zrychlil z předloňských 1,6 procenta a dosáhl nejprudšího tempa za poslední čtyři roky.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá mimo jiné i řada českých podniků.

Newsletter