Dlouhý: Vítězství Trumpa je větší katastrofou než výhra Clintonové

Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem může znamenat z politického hlediska větší katastrofu, než by bylo vítězství Hillary Clintonové. ČTK to dnes řekl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Řada Trumpových slibů je nerealizovatelných, skutečná obchodní politika se tak může lišit, dodal Dlouhý.

„Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách je vzpourou chudých Američanů proti bílým elitám, které obrazně řečeno ‚žraly a ještě u toho mlaskaly‘, a to i myšlenkově. Na rozdíl od jiných politiků si ale nemyslím, že je Trump řešením,“ uvedl Dlouhý.

Nejde podle něj jen o možné Trumpovy katastrofické kroky, jeho vítězství povzbudí všechny populisty, kteří budou ještě více usilovat o získání moci ‚trumpovskými‘ cestami. „Budou ještě více říkat lži a polopravdy, kritizovat velké korporace a banky a sami nebudou platit daně, říkat, že všichni kradou a sami mít máslo na hlavě, jako maďarský premiér Viktor Orbán budou premiéry země, závislé na exportu, ale brojit proti otevřené Evropě. Nebudou žádné pozitivní změny, jen se společnosti ještě více rozdělí. To v minulosti vždy vedlo ke katastrofám,“ varoval Dlouhý.

Dopad Trumpova vítězství na české podniky je podle Dlouhého předčasné hodnotit. Připustil ale, že zvyšování celních bariér či odstoupení od obchodní dohody mezi USA a EU by bylo pro české firmy negativní.

Trump je podle Dlouhého „nabubřelý člověk“ a ztělesňuje na Americe to špatné. Může ale překvapit, Ronald Reagan se z herce stal dobrým prezidentem, podotkl.

Newsletter