Dluh amerických domácností dosáhl maxima od finanční krize

Celkový dluh amerických domácností v posledním čtvrtletí loňského roku dosáhl 12,58 bilionu dolarů (318 bilionů Kč) a dostal se těsně pod svou rekordní úroveň z doby těsně před vrcholem finanční krize minulého desetiletí. Sdělila to ve čtvrteční zprávě Federální rezervní banka v New Yorku.

V meziročním srovnání se zadluženost zvýšila o 460 miliard dolarů. Dostala se tak jen asi 100 miliard dolarů pod maximum 12,68 bilionu USD ze třetího čtvrtletí roku 2008, což bylo těsně před vypuknutím nejhorší fáze finanční krize. Ta byla důsledkem ohromného vzestupu objemu hypotečních úvěrů a prudkého růstu cen obytných nemovitostí, jehož zvrat otřásl bankovním sektorem a následně celou ekonomikou.

Dluhy z hypoték se nyní podílejí na celkové zadluženosti domácností více než dvěma třetinami. Jejich objem narostl za poslední rok o téměř tři procenta na 8,48 bilionu USD.

Dluh domácností za nákupy automobilů vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí o devět procent na 1,16 bilionu USD. Objem nesplácených automobilových úvěrů vzrostl nad 23 miliard dolarů, což bylo nejvíce rovněž od třetího čtvrtletí 2008, a odpovídá to asi dvěma procentům z celkového objemu. Podíl všech nesplácených úvěrů z jejich celkového objemu činil na konci roku asi 4,8 procenta, uvedl newyorský Fed podle agentury Reuters.

Newsletter