Dluhy českých domácností se v dubnu zvýšily na 1,46 bilionu Kč

Dluhy českých domácností se v dubnu zvýšily o 8,41 miliardy na 1,46 bilionu Kč. Meziročně rostly o 106,9 miliardy, což představuje nárůst o zhruba osm procent. 

„Průměrné sazby hypoték se vrátily na úroveň ze začátku roku 2016 a lze předpokládat jejich další růst i po zbytek letošního roku i toho následujícího. Hovoří pro to pokračující ekonomické oživení, zpřísnění regulace hypotečního trhu i očekávané zvýšení základních sazeb ČNB ještě do konce roku. Nahoru jdou i ceny bytů, které se navíc ve velkých městech stávají nedostatkovým zbožím.
Úvěry na bydlení jsou hlavním motorem růstu zadlužení domácností, i když jim sekundují i spotřební úvěry. Důvodem je jednak rostoucí spotřeba domácností, ale i přísnější regulace hypoték, kdy někteří klienti zkoušejí tímto způsobem řešit fakt, že si již nemohou vzít hypoteční úvěr na celou hodnotu nemovitosti,“ říká k zadlužení domácností Marek Richter, partner v oddělení Auditorských služeb PwC ČR.

„Rostoucí ekonomika a tržby firem vytváří příznivé prostředí pro růstové investice, na které se často financují úvěrem. Jak ukázal náš nedávný průzkum mezi českými firmami, pro úvěr do banky zamíří letos přibližně třetina z nich. Důvodem pro relativně malé číslo je dostatek hotovosti, které firmy mají. Trápí je naopak nedostatek lidí, který v některých případech podvazuje růstové plány
podniků. Na expanzi sice peníze mají, banka by jim půjčila, ale například v rozšířeném provozu by neměl kdo pracovat,“ dodal Richter.

 

Newsletter