Dolar navýšil ztráty v dolarovém indexu pod 90 bodů a proti euru nad 1,2200 EURUSD. Korunu podpořilo silnější euro a vyšší tržní sazby. Aktuálně se obchoduje těsně nad 25,40 za euro.

Dluhy domácností v srpnu stouply na více než 1,387 bilionu Kč

Dluhy českých domácností se v druhé polovině letních prázdnin opět zvýšily. Ke konci srpna dlužily bankám přes 1,387 bilionu korun, což je o deset miliard více než v červenci. Meziročně byly dluhy domácností vyšší o více než 87 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka. Meziměsíčně vzrostla i zadluženost podniků.

Podle Marka Richtera z poradenské společnosti Pwc za růstem zadlužení domácností stojí zejména hypoteční úvěry na bydlení. Sazby hypoték totiž v srpnu opět klesly a lidé mají stále zájem o investice do nemovitostí, i když zdražují. „Vzhledem k stále nízké nezaměstnanosti a rostoucím mzdám lze očekávat, že tento trend bude pokračovat i během celého letošního roku. V jeho závěru si navíc někteří z obav z nové regulace s pořízením nemovitosti ještě pospíší,“ uvedl Richter.

Firmy na konci srpna dlužily bankám zhruba 1,193 bilionu korun, proti červenci o zhruba čtyři miliardy korun více. Před rokem podniky bankám dlužily téměř 1,1 bilionu korun.

Na jednodenních vkladech měly domácnosti u finančních institucí uloženo 1,67 bilionu korun, od července se objem vkladů zvýšil o deset miliard. Meziročně byl vyšší o více než 200 miliard korun. Na účtech s výpovědní lhůtou měly domácnosti koncem srpna uloženo 241 miliard korun, tedy přibližně o tři miliardy méně než o měsíc dříve. Proti loňskému srpnu tyto vklady klesly o 31 miliard korun.

Podnikům objem peněz na jednodenních vkladech stoupl na 965 miliardy z červencových 935,8 miliardy korun. Na vkladech s výpovědní lhůtou měly firmy uloženo 12,7 miliardy korun.

Centrální banka poskytuje statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.

Newsletter