Dnes začíná summit EU, o prodloužení sankcí proti Rusku a energetické unii

Otázka případného prodloužení hospodářských sankcí proti Rusku patří mezi hlavní témata dnešního prvního dne summitu EU. Premiéři a prezidenti osmadvacítky ale jednání začnou diskusí o připravované energetické unii. V souvislosti s ní nečekají diplomaté větší problémy, plán má podporu členských zemí. Diskuse se zřejmě povede především okolo míry, do jaké bude moci Evropská komise nahlížet nejen do mezivládních dohod o dodávkách plynu, ale také do kontraktů soukromých společností.

Okolo možného prodloužení protiruských sankcí, zavedených kvůli ukrajinské krizi, bude podle všeho vášnivější debata. Bez prodloužení by hospodářská opatření skončila v červenci. Prioritou je nyní pro EU prosazení únorové mírové dohody z Minsku. Proto chtějí politici, včetně předsedy Evropské rady Donalda Tuska, sankce jednoznačným způsobem spojit s jejím plněním.

Některé země si takové spojení představují jako okamžité prodloužení platnosti sankcí do konce roku, kdy by podle dohod z Minsku nejpozději měla Ukrajina opět převzít kontrolu nad úsekem hranice s Ruskem, který je dosud pod kontrolou proruských separatistů. Jiné země ale dávají najevo, že na faktické prodloužení sankcí je čas ještě v červnu a nyní by se spokojily s politickou deklarací.

Newsletter