Dnes zasedne ČNB. Bude slovně intervenovat?

Bankovní rada České národní banky bude dnes jednat o nastavení úrokových sazeb a režimu devizových intervencí. Zároveň centrální banka zveřejní novou makroekonomickou prognózu. Podle odhadů ekonomů bankovní rada nechá závazek držet korunu nad hranicí 27 korun za euro beze změny a sazby nechá na nulové úrovni. Ekonomové zároveň očekávají, že se ČNB slovně vyjádří proti posilující koruně. Ta by tak mohla po zasedání bankovní rady oslabit, odhadují.

Ekonomové před čtvrteční ČNB: Nejzajímavější za dlouho

Navrátil: Ať už ČNB netvrdí, že koruna nemá důvod posilovat

ČNB ve čtvrtek také zveřejní novou prognózu vývoje ekonomiky. V té aktuální z května počítá s letošním růstem HDP o 2,6 procenta a pro příští rok o 3,2 procenta. Díky rychlému růstu ekonomiky v prvním čtvrtletí již řada institucí v poslední době odhady ovšem vylepšila až na více než tříprocentní letošní růst ekonomiky. 

Koruna se v posledních dnech pohybuje blízko hranice 27 Kč/EUR. ČNB na dotazy, zda intervenuje na mezibankovním devizovém trhu, standardně neodpovídá. Pouze před několika dny sama uvedla, že v pátek 17. července na trhu poprvé od listopadu 2013 byla aktivní.

Jednání se zúčastní všech sedm členů bankovní rady. Tisková konference po jednání se zpravidla koná ve 14:15.

Zamrazilová: Záporné sazby? Dost špatný nápad

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter