Do Atén se vrátí věřitelé, budou hodnotit průběh reforem

Do Atén se tento týden vrátí kontroloři mezinárodních věřitelů, aby zhodnotili pokrok Řecka při realizaci hospodářských reforem. Mluvčí Evropské komise dnes podle agentury DPA uvedla, že zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB), Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) dorazí do řeckého hlavního města ve středu.

Řecký parlament o víkendu schválil balík reforem zahrnující tvrdá úsporná opatření požadovaná mezinárodními věřiteli výměnou za třetí záchranný plán pro tuto zadluženou zemi, jehož objem by měl činit až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč). Reformy obsahují snížení důchodů, zvyšování věku pro odchod do důchodu, zvýšení trestů za daňové úniky a liberalizaci trhu s energií.

Věřitelské instituce by nyní měly rozhodnout, zda Řecko obdrží další dvě miliardy eur z nového záchranného programu. Podle dosavadních informací by Řecko mohlo tyto peníze získat již tento měsíc. Další miliardu eur by pak měla země dostat v listopadu, podmínkou je však schválení dalších reforem, napsala agentura DPA.

Odborový svaz zaměstnanců v soukromém sektoru (GSEE) dnes podle agentury Reuters vyhlásil na 12. listopadu čtyřiadvacetihodinovou celostátní stávku na protest proti reformám požadovaným věřiteli. Bude to první stávka GSEE od lednového nástupu levicové strany SYRIZA k moci.

Newsletter