Na trhy se vrátila averze k riziku. Evropské akcie padají, stejně tak i futures amerických. Evropské výnosy rostou, americké jen mírně. Dolar se proti euru obchoduje bez jasnějšího směru na úrovni otevírací ceny. Procyklické měny slábnou, měny regionu, mimo zlotý, také.

Do ČR přijde ze Srbska až o 2000 pracovníků více

Vláda ČR na svém zasedání 22. června 2018 rozhodla o navýšení počtu přijímaných žádostí
o zaměstnanecké karty pro kvalifikované pracovníky ze Srbska v rámci tzv. Režimu Srbsko, a to s platností od 1. září 2018.

Dnešní rozhodnutí tak umožní zvýšit v rámci Režimu Srbsko příjem těchto žádostí o dalších 2000.
Velvyslanectví ČR v Bělehradě přijímá v tuto chvíli zhruba 1000 žádostí ročně, v letošním roce již přijalo 700 žádostí a stávající kapacity pro náběr žádostí o zaměstnanecké karty převyšují možnosti úřadu. Na základě dnešního rozhodnutí vlády bude tedy český zastupitelský úřad v Bělehradě moci zpracovat až 3000 žádostí o zaměstnanecké karty kvalifikovaných pracovníků ze Srbska ročně.

Rozhodnutí o navýšení počtu přijímaných žádostí je reakcí na trvající situaci na českém trhu práce, problémy českých zaměstnavatelů se získáváním pracovních sil a na zájem českých zaměstnavatelů o zaměstnance ze Srbska.

Navrhované opatření vychází z osvědčených modelů cílené migrace, které jsou realizovány od roku 2012. Pro diverzifikaci cílené migrace byly vytvořeny tzv. „režimy“. Režimy jsou nástrojem pro příjem řádově většího počtu žádostí o zaměstnanecké karty, a tím zajištění těchto zaměstnanců pro české zaměstnavatele.  Od roku 2016 se osvědčil Režim Ukrajina, který byl od února 2018 navýšen až na příjem zhruba 20 000 žádostí o zaměstnanecké karty ročně. Současně s tím bylo rozhodnuto o zavedení Režimu pro Mongolsko a pro Filipíny s roční kapacitou 1000 žádostí na každém z těchto zastupitelských úřadů. Srbsko je tak další, které bylo vyhodnoceno jako země vhodná pro zařazení do těchto „režimů“, a to jak z hlediska bezpečnostního, tak z hlediska potenciálu budoucí zaměstnanecké migrace

Veškeré změny, které jsou s touto změnou spojeny, pokryje ministerstvo zahraničních věcí ze svých stávajících zdrojů.

 

Newsletter