Výprodejní tlaky se dolaru nepouští. Americká měna oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje nad 1,1870 EURUSD. Koruna profituje z větší ochoty riskovat, kterou na FX trzích pozorujeme. Pomáhá i nárůst domácích tržních sazeb. Kurz se posunul krátce pod 25,50 za euro.

Do Nebankovního registru vstoupily Zaplo Finance či Kreditech

Do Nebankovního registru klientských informací vstoupily v říjnu nově společnosti Zaplo Finance, Kreditech a Bohemia Energy Finance. Sdružení CNCB – Czech Non-Banking Credit Bureau, které registr provozuje, o tom dnes informovalo ČTK. Registr, který umožňuje svým členům prověřovat bonitu svých klientů, má tak 40 členů. Jsou jimi poskytovatelé nebankovních půjček, tedy leasingové a úvěrové společnosti.

Nový zákon o spotřebitelském úvěru, který nabude účinnosti 1. prosince letošního roku, zásadně zpřísňuje pravidla pro posuzování žadatelů schopnost úvěr splácet. Pokud totiž finanční instituce dostatečně neprověří, zda je klient schopný svoji půjčku splácet, bude klient v případě, že se dostane do problémů, osvobozen od úroků. Bude povinen vrátit pouze půjčenou částku, a to ve splátkách, které odpovídají jeho finančním možnostem.

Na konci prvního pololetí letošního roku přitom nezvládalo podle statistik Bankovního a Nebankovního registru klientských informací splácet své krátkodobé závazky (spotřebitelské úvěry, kontokorenty, kreditní karty či tzv. mikropůjčky) celkem 312.000 lidí, tedy o 42.000 více než o rok dříve. Počet lidí s ohroženým dluhem se přitom zvýšil především ve skupině mladých lidí do 24 let a ve skupině lidí starších 55 let.

Přísnější podmínky pro posuzování úvěruschopnosti žadatelů tak spolu s vysokým počtem lidí s ohroženým krátkodobým dluhem zvyšují zájem společností o vzájemné sdílení dat o žadatelích. „Vstup nových uživatelů do registru je důkazem toho, že společnosti berou zodpovědné prověřování bonity svých zákazníků vážně. Díky vstupu do registru mají možnost lépe vyhodnotit finanční situaci klienta, zefektivnit řízení svého podnikatelského rizika a ochránit klienty před předlužením,“ uvedl výkonný ředitel sdružení Jiří Rajl.

Celkový dluh obyvatel ČR dosáhl koncem letošního druhého čtvrtletí 1,89 bilionu korun, což je o 134 miliard meziročně více. Počet lidí s dluhem se meziročně mírně zvýšil o 26.000 na 3,06 milionu. Stejně tak se mírně zvýšil počet úvěrových smluv, o 36.000 na 5,85 milionu, vyplývá z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.

Průměrná částka připadající na jednoho klienta s dlouhodobým dluhem se meziročně zvýšila o téměř 92.000 na 1,33 milionu korun. Průměrná částka klienta s krátkodobým dluhem meziročně stoupla o 9000 korun na 163.000 Kč. Zatímco počet lidí s dluhem se meziročně zvýšil o necelé procento, objem celkového dluhu se zvýšil o 7,6 procenta.

Newsletter