Do voleb zbývají hodiny, Clintonová a Trump dál burcují voliče

Do úterních prezidentských voleb ve Spojených státech zbývají již jen hodiny, ale republikán Donald Trump i jeho demokratická rivalka Hillary Clintonová v kampani nepolevují a nadále křižují Amerikou, aby do poslední chvíle burcovali své příznivce. Dnes zveřejněné předvolební průzkumy většinou favorizují Clintonovou, bez šancí ale není ani Trump.

Republikán má v poslední den kampaně na programu návštěvu hned pěti nerozhodnutých států. Po mítinku na Floridě odletěl do Severní Karolíny, poté zavítá do Pensylvánie, New Hampshire a den zakončí v Michiganu. Clintonová se dnes soustředí na Pensylvánii a Michigan, v dalších státech za ni kampaň vedou manžel a někdejší hlava státu Bill Clinton, dosluhující prezident Barack Obama či viceprezident Joe Biden.

Volby stále ještě nejsou rozhodnuté, ačkoli Clintonová je podle většiny průzkumů mírnou favoritkou. O čtyři procentní body vede nad Trumpem podle sondáží listu The Washington Post a televize ABC News, televize CBS News či stanice Fox News, agentura Bloomberg připsala bývalé ministryni zahraničí náskok tří procentních bodů. V anketě Los Angeles Times a Jihokalifornské univerzity zvítězil Trump s náskokem pěti procentních bodů, o dva procentní body republikán vyhrál průzkum společností Investor‘s Business Daily a TechnoMetrica Market Intelligence.

Oba kandidáti ani v závěru kampaně nešetří vzájemnými výpady, což je viditelné zejména na sociálních sítích. Trump na dnešním mítinku na Floridě prohlásil, že demokratku chrání prohnilý systém. Narážel tak i na fakt, že šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey v neděli Kongresu sdělil, že nově nalezené e-maily, které Clintonová jako ministryně zahraničí poslala přes svůj soukromý e-mailový účet, neobsahují nic protizákonného, takže stíhána nebude.

Comeyho nedělní prohlášení může Clintonové získat nové voliče, kteří dosud kvůli e-mailové aféře nebyli rozhodnutí.

V reakci na postoj FBI po devíti dnech ztrát dnes zaznamenaly americké akcie prudký růst a jejich hlavní indexy v prvních minutách dnešního obchodování přidávaly zhruba 1,5 procenta. Investoři považují Clintonovou za kandidátku, která by v ekonomické politice Spojených států nic zásadního neměnila, naopak na Trumpa kvůli jeho nečitelnosti hledí s nedůvěrou.

Americká média v poslední den před volbami hodnotila vyhlídky obou kandidátů, většinou však stranila Clintonové. Velké deníky jako The Washington Post či The New York Times se také shodly na tom, že letošní kampaň byla mizerná, vyhrocená a odkryla zlobu mezi lidmi. List Miami Herald volby přirovnal k cestování letadlem a vyzval k přichystání sáčků na zvracení.

S napětím na volby v USA hledí i zahraničí. Ekonomický institut Ifo varoval, že budování ekonomických bariér v USA může ovlivnit přes 1,5 milionu pracovních míst v Německu. O možné změně orientace americké ekonomiky hovoří Trump, kterému se nelíbí stávající obchodní smlouvy.

Vedle voleb hlavy státu, všech poslanců Sněmovny reprezentantů, třetiny Senátu a 12 guvernérů budou v úterý Američané hlasovat i v řadě místních referend. Zatímco některá z nich jsou důležitá a vyvolávají pozornost celé země, jiná jsou ryze lokální.

Newsletter