Dolar díky ekonomice vystoupil na pětitýdenní maximum

Dolar se během dnešního obchodování vůči koši hlavních světových měn vyšplhal na pětitýdenní maximum. Těží z výroků šéfky americké centrální banky (Fed) Janet Yellenové ohledně případného zvýšení úrokových sazeb a z příznivých údajů o vývoji ekonomiky Spojených států.

Dolarový index, který sleduje vývoj dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vystoupil až na 96,7 bodu, což bylo nejvýše od 19. srpna. Euro vykazovalo vůči dolaru kolem 16:30 SELČ pokles asi o 0,4 procenta na 1,1184 USD.

Yellenová ve čtvrtečním projevu uvedla, že Fed může k prvnímu zvýšení úrokových sazeb za téměř deset let přistoupit stále ještě v letošním roce. Růst úroků v USA by posílil atraktivitu americké měny.

Růst 3,9 %. Americkou ekonomiku táhnou domácnosti i firmy

Dnešní údaje amerického ministerstva obchodu ukázaly, že ekonomika USA ve druhém čtvrtletí rostla rychleji, než se přepokládalo. Hrubý domácí produkt v celoročním přepočtu stoupl o 3,9 procenta, místo dříve uváděného růstu o 3,7 procenta.

Analytik Eric Viloria z makléřské společnosti Wells Fargo Securities uvedl, že údaje o HDP významně podpořily očekávání letošního růstu úroků v USA. Minulý týden Fed ponechal základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu nula až 0,25 procenta, a to kvůli známkám slabého růstu světové ekonomiky a kvůli zvýšené nestabilitě na finančních trzích.

Newsletter