Dolar díky naději na růst úroků v USA posiluje

Americký dolar dnes na devizových trzích zpevňuje, k růstu mu pomáhá očekávání, že americká centrální banka (Fed) v prosinci zvýší úrokové sazby. Výrazné ztráty k dolaru zaznamenala švédská koruna a klesá k němu i britská libra, přestože nejnovější data o vývoji britské ekonomiky vyzněla příznivě.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce před 18:00 přidával zhruba 0,2 procenta na 98,85 bodu. Vůči euru zůstal kurz dolaru téměř beze změny a pohyboval se na 1,0911 USD. K japonskému jenu dolar přidával 0,6 procenta na 105,11 JPY, euro vůči jenu pak vykazovalo nárůst o 0,6 procenta na 114,64 JPY.

Výrazné ztráty ale zaznamenala švédská koruna, která k dolaru klesla nejníže za sedm a půl roku. Důvodem byl komentář švédské centrální banky, podle níž se zvyšuje pravděpodobnost dalšího snížení úrokových sazeb. Banka je také připravena rozšířit program kvantitativního uvolňování měnové politiky. Dolar k švédské koruně zpevnil až na 9,0688 SEK, nejvýše od počátku března 2009. Připisoval si tak asi 1,8 procenta.

Americká měna zpevňuje i k britské libře, přestože čerstvá statistika ukázala rychlejší růst britské ekonomiky, než se čekalo. Libra k dolaru tak vpodvečer odepisovala půl procenta na 1,2172 USD.

Trh je stále více přesvědčen, že Fed v prosinci přistoupí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Podle analytiků tento předpoklad podporují také nejnovější statistické údaje. Zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby za srpen byly po zpřesnění dat vyšší a dojednaný prodej domů v USA rostl v září více, než se čekalo.

Newsletter