Dolar kvůli nervozitě kolem prezidentských voleb v USA dál klesá

Americký dolar dnes na devizových trzích ve světě dál oslabuje a ocitl se na více než třítýdenním minimu k euru, japonskému jenu, švýcarskému franku i britské libře. Dolů ho tlačí pokračující nervozita ohledně možného vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.

Kolem 16:00 SEČ vykazovala jednotná evropská měna vůči dolaru nárůst o zhruba 0,6 procenta na 1,1115 USD. Nacházela se tak na nejvyšší úrovni od 10. října.

Demokratická prezidentská kandidátka Hillary Clintonová v posledních dnech ztrácí náskok na Trumpa, podle některých průzkumů veřejného mínění se její republikánský rival dokonce dostal do vedení. Investoři považují Clintonovou za kandidátku, která by zachovala současné směřování Spojených států, zatímco případné Trumpovo vítězství mají spojeno spíše s nejistotou ohledně dalšího politického i ekonomického vývoje země.

„Kolem Trumpa je zde mnoho neznámých,“ uvedl analytik Richard Franulovich ze společnosti Westpac Banking. „Takovou nejistotu trh zjevně nesnáší,“ citovala jej agentura Reuters.

Více než jedno procento ale vůči dolaru odepisovalo mexické peso, které se tak dostalo na více než měsíční minimum. Případné Trumpovo vítězství je považováno za významné riziko pro mexickou měnu, Trump totiž v předvolení kampani slibuje omezit příliv imigrantů z Mexika i přehodnocení obchodních vztahů mezi oběma zeměmi.

Americká centrální banka (Fed) dnes oznámí výsledek dvoudenního zasedání svého měnového výboru. Investoři budou sledovat, zda banka naznačí, že je připravena zvýšit úrokové sazby na svém příštím zasedání v prosinci. Podle části analytiků by nicméně toto prohlášení v kontextu prezidentských voleb nemuselo být pro finanční trhy zásadní.

Newsletter