Dolar kvůli politické nejistotě v Británii zpevňuje k libře

Americký dolar po dvou dnech ztrát dnes opět zpevňuje, zejména pak vůči euru a britské libře. Investoři jsou opatrnější kvůli dalším politickým rozhodnutím v Británii, jejíž voliči se minulý týden rozhodli pro vystoupení své země z Evropské unie. Libra později prohloubila pokles po slovech šéfa britské centrální banky Marka Carneyho, který řekl, že britská ekonomika bude zřejmě ještě potřebovat další podpůrná opatření.

Libra vůči dolaru kolem 17:00 SELČ vykazovala pokles o zhruba 0,2 procenta na 1,3405 USD. Po Carneyho slovech, že centrální banka během léta zřejmě přikročí k opatřením na podporu ekonomiky, se propadla až na 1,3245 USD. Ve středu přitom zpevnila a její kurz se zvýšil až o 1,5 procenta na 1,3534 USD.

Euro vůči dolaru odepisovalo asi 0,3 procenta na 1,1095 USD, ačkoliv se během dne vyšplhalo až na téměř týdenní maximum 1,1155 USD.

„Lidé zkrátka chtějí mít jasněji v politické situaci, než zaujmou nějaký dlouhodobější pohled na libru,“ řekl podle agentury Reuters analytik společnosti Citi Josh O‘Byrne.

Někdejší starosta Londýna a jeden z největších zastánců odchodu Británie z EU Boris Johnson dnes oznámil, že se nebude ucházet o vedení Konzervativní strany, a tedy ani o post britského premiéra. Sázkové kanceláře jej přitom považovaly za favorita na tuto funkci, který zdaleka předstihoval případné konkurenty.

Newsletter