Dolar po příznivé statistice z USA zpevnil, později zisky ztratil

Kurz dolaru po zprávě o silném oživení amerického trhu práce dnes odpoledne dočasně zpevnil a vůči euru vystoupil na dvoutýdenní maximum. Později ale zisky ztratil. Na trhu se totiž prosadilo přesvědčení, že dnešní údaje americkou centrální banku (Fed) nepřesvědčí, aby k dalšímu zvýšení úrokových sazeb přistoupila ještě v letošním roce.

Krátce po zprávě o červnovém vývoji zaměstnanosti v USA americká měna vystoupila na 1,1003 USD, pak ale klesla zpět na zhruba 1,1050 USD. Proti japonskému jenu dolar nejprve smazal počáteční ztráty, pak se ale vrátil ke 100,64 JPY při ztrátě 0,1 procenta.

Americký trh práce vytvořil minulý měsíc zhruba 287.000 pracovních míst, nejvíce za osm měsíců. V květnu přitom v největší světové ekonomice vzniklo pouhých 11.000 míst.

„Fed sice tyto údaje povzbudí, celková situace ale není na zvýšení sazeb zralá,“ řekl agentuře Reuters Dennis de Jong z makléřské společnosti UFX.com se sídlem na Kypru. „Ve světě je stále velká nejistota, americká ekonomika však přinejlepším udělala krok správným směrem,“ dodal.

Britská libra dnes získala k dolaru asi půl procenta na 1,2935 USD. Od rozhodnutí Británie vystoupit z Evropské unie před dvěma týdny britská měna ztrácí asi 13 procent a je blízko minima za 31 let.

Newsletter