Dolar po solidních datech z USA a Číny opět roste k jenu

Americký dolar dnes na devizových trzích zpevňuje k euru i k japonskému jenu. K japonské měně se dolar vyšplhal až na třítýdenní maximum a za celý týden vůči ní zřejmě vykáže největší nárůst za posledních 17 let. Zájmu investorů o japonskou měnu, považovanou za útočiště před rizikem, dnes uškodily příznivé ekonomické údaje z USA a z Číny.

Dolar k jenu dnes stoupl až na 106,30 JPY, nejvýše od 24. června, kdy výsledek britského referenda otřásl světovými finančními trhy. O část zisků dolar později přišel a kolem 19:30 vykazoval nárůst o 0,2 procenta na 105,52 JPY. Euro k dolaru ztrácelo 0,5 procenta na 1,1064 USD. Libra k dolaru odevzdala zisky a naposledy vykazovala pokles o 1,1 procento na 1,3177 USD.

Americké maloobchodní tržby vzrostly v červnu o 0,6 procenta, což výrazně překonalo odhady analytiků. Devizový trh podpořily také údaje z Číny, podle kterých rostla tamní ekonomika ve druhém čtvrtletí o 6,7 procenta, tedy stejně jako v předešlém kvartálu, a průmyslová výroba i maloobchodní tržby překonaly odhady.

Za celý týden dolar k jenu zatím přidávává zhruba 5,3 procenta, a je tak na cestě k největšímu týdennímu nárůstu od února 1999. Japonskou měnu srážejí také spekulace o možném výrazném měnovém stimulu japonské centrální banky, například v podobě přímé distribuce peněz mezi obyvatele.

Libra dnes sestoupila z dvoutýdenního maxima k dolaru poté, co hlavní ekonom britské centrální banky Andrew Haldane uvedl, že banka musí na podporu ekonomiky jednat „stejně tak rychle jako srdnatě“. I tak je libra na cestě k největším týdennímu nárůstu od října 2009.

Newsletter