Dolar posiluje na 1,118 k euru po další dobré zprávě z trhu práce

Americký dolar dnes posiluje spolu s akciovými trhy, také zásluhou údajů o zaměstnanosti v soukromém sektoru. Ty podpořily očekávání, že centrální banka USA (Fed) zvýší úroky ještě v letošním roce. Euro naopak ztrácelo také kvůli zprávě o inflaci v eurozóně.

Euro vůči dolaru aktuálně klesá o 0,6 % na 1,1180 EURUSD. Ke koši šesti předních světových měn dolar stoupl o 0,5 procenta.

V americkém soukromém sektoru vzniklo podle agentury ADP v září asi 200.000 nových pracovních míst, což bylo více, než čekali analytici. Růst je podle analytiků dostatečně vysoký, aby přiměl Fed ještě letos zvýšit úroky. Trhy se nyní soustředí na páteční širší zprávu o vývoji zaměstnanosti, která zahrnuje soukromý i státní sektor.

Eurozóna se v září vrátila do deflace. Spotřebitelské ceny se meziročně snížily o 0,1 procenta, a zaznamenaly tak první pokles za šest měsíců. Dolů je tlačí zejména levnější energie. V srpnu ceny naopak o 0,1 procenta vzrostly. Zpráva vyvolala spekulace, že Evropská centrální banka bude muset rozšířit nebo prodloužit program nákupu dluhopisů, napsala agentura Reuters.

Newsletter