Dolar před dnešním zasedáním Fedu navyšuje zisky a proti euru se posouvá zpět pod hranici 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb podpořil korunu. Kurz zpevnil pod 25,65 za euro.

Dolar v samém závěru roku přetlačuje euro: -0,6 % a 1,0865 EURUSD

Americký dolar dnes na devizových trzích zpevňuje vůči euru i dalším předním světovým měnám. Vyšší je k nim i za celý letošní rok; k jednotné evropské měně v tomto roce připisuje zhruba deset procent a ke koši šesti měn více než devět procent.

Dolar zpevňuje již delší dobu, vzhůru se vydal už v květnu 2014. Ke koši měn se jeho hodnota dosud zvýšila o čtvrtinu a k euru o více než pětinu. V letošním roce dolaru k růstu pomáhala naděje na zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed), která k tomuto kroku přikročila v prosinci poprvé po skoro deseti letech. Dolar ale letos zpevňoval i pod vlivem nadále uvolněné měnové politiky japonské a Evropské centrální banky. Analytici předpokládají, že rozdílné přístupy v měnové politice budou hrát významnou roli také přinejmenším v prvním čtvrtletí nadcházejícího roku.

Newsletter