Dolní Sasko nebude chtít po Volkswagenu odškodné za skandál s emisemi

Německá spolková země Dolní Sasko nevidí důvod, aby po automobilovém koncernu Volkswagen požadovala odškodné za pokles ceny jeho akcií v důsledku skandálu s měřením emisí. Uvedla to dnes tamní vláda. Dolní Sasko je se zhruba pětinovým podílem druhým největším akcionářem Volkswagenu.

Spolková země Bavorsko začátkem tohoto měsíce uvedla, že se rozhodla Volkswagen zažalovat o odškodné až 700.000 eur (19 milionů Kč). Důvodem jsou ztráty, které utrpěl bavorský penzijní fond v důsledku propadu ceny akcií automobilky. Bavorsko se tak stalo první spolkovou zemí, která oznámila záměr podat na Volkswagen kvůli aféře žalobu.

„Jako dlouhodobý akcionář Volkswagenu je Dolní Sasko v jiné situaci než investoři, kteří v příslušeném období nakoupili, či prodali akcie,“ uvedla vláda Dolního Saska, z jejíhož sdělení citovala agentura Reuters.

Volkswagen loni v září přiznal, že po celém světě nainstaloval do zhruba 11 milionů naftových aut software, který umožňuje manipulovat s měřením emisí. Aféra se rovněž týká asi 1,2 milionu vozů Škoda Auto.

Cena akcií Volkswagenu po vypuknutí skandálu prudce klesla. Automobilka nyní čelí řadě žalob o odškodné, ve kterých investoři tvrdí, že je vedení Volkswagenu o podvodech kolem měření emisí včas neinformovalo.

Newsletter