Americké výnosy středních splatností jsou nejvýše od začátku roku 2020. Výnosová křivka se vinou poklesu delších splatností zploštila. Spread mezi 30letým a 5letým výnosem je nejnižší od února 2019. Dolar je proti euru nejsilnější od května 2020. Měny regionu zpevnily, koruna se obchoduje pod 24,45 za euro.

Domů se nechodí už jen přespat. Práce z domova mění preference na realitním trhu

Některé firmy i po rozvolnění uvažují o větším poměru práce z domova než z kanceláře. Proto se mění požadavky na kupovanou nemovitost. V době plného pracovního zápřahu se mnozí chodili domů jen vyspat, teď ve svých domovech tráví mnohem víc času.

Není důvod shánět byt v centru města, aby byl člověk rychle v kanceláři. Home office zasahuje nejen do preference lokalit, ale i rozložení bytu. Lidé shánějí o něco větší byty, ale klidně na periférii nebo dokonce mimo město,“ vysvětluje Jiří Tschiharschz realitního portálu Bydlisnami.cz.

Dříve se do 2+1 vměstnala bez problémů i tříčlenná rodina. Jenže v době práce z domova a zavřených škol a školek dříve nebo později takřka každý začal minimálně přemýšlet o větším bytě, a to nejlépe s nějakým venkovním prostorem.

Lidé momentálně preferují nemovitosti, kde si mohou vytvořit alespoň pracovní kout. To je asi nejzásadnější podmínkou. Dříve byla bezkonkurenčně na prvním místě lokalita, která i dnes samozřejmě hraje velkou roli, ale důležité je rozložení bytu. Dostupnost do centra už moc lidí neláká,“ doplňuje Jiří Tschiharsch.

Před rokem se zdálo, že opatření, home office a zavřené školy a školky jsou jen na chvíli. Jenže s těmito omezeními se už trápíme více jak rok a je otázkou, jak budou vypadat následující měsíce. Proto se investice do nemovitosti v blízkosti kanceláře momentálně nevyplatí.

Newsletter