Dopravu v ČR dál ztěžuje sníh, v Jablonci platí kalamitní stav

Dopravu v Česku i dnes komplikoval sníh. V porovnání s předchozími dny se situace většinou přesto zlepšila a silnice jsou s opatrností sjízdné. Se sněhem ale bojují v Jablonci nad Nisou, kde ho o víkendu napadlo přes půl metru a nedaří se ho odklízet v daných lhůtách. Radnice proto vyhlásila kalamitní stav. Vyhlášení kalamity zvažuje i sousední Liberec. Kvůli sněhu byla od čtvrteční půlnoci uzavřená pro kamiony silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a do Polska, otevře se dnes ve 22:00. Zavřená zůstává silnice I/56 na Frýdecko-Místecku.

Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost zejména na vedlejších silnicích a na horských silnicích. Sněžit bude podle meteorologů i v noci na úterý. Přeháňky ale budou postupně ustávat, od úterního rána bude sněžit místy hlavně na horách a jinde jen ojediněle.

V Libereckém kraji napadlo do rána místy až 20 centimetrů sněhu a zejména na horách sněžilo i přes den. Zřejmě největší problémy má Jablonec nad Nisou. Silničáři tam nasadili veškerou techniku, přesto se jim sníh nedařilo odklízet ve lhůtách daných plánem. Hlavní ulice jsou protažené a sjízdné, sníh ale zůstává na chodnících, přechodech nebo autobusových zastávkách. Zrušen byl kvůli sněhu i pravidelný úterní svoz tříděného odpadu.

Vyhlášení kalamitního stavu zvažuje i Liberec, od pátku připadlo 40 centimetrů sněhu. Rozhodnutí padne v úterý. Problémem je zejména udržení chodníků ve schůdném stavu, ale obtížná je i údržba křižovatek, kde mají řidiči kvůli velkému množství odklizeného sněhu špatný rozhled.

Sněžení v kraji ztěžuje dopravu i kamionům. Silničáři proto prodloužili do dnešních 22:00 pro kamiony uzavírku silnice z Tanvaldu do Polska, původně chtěli cestu otevřít již ráno. Pozor by si měli dát řidiči kamionů i na silnici I/13 na Frýdlant, kde se v Albrechtickém kopci tvoří sněhové jazyky. Silnice je ale zatím pro nákladní dopravu otevřená. Doporučená alternativní trasa do Polska pro nákladní vozy je přes hraniční přechod Hrádek nad Nisou na silnici I/35.

Problémy se sněhem a ledem jsou i na dalších místech v regionu, v Harrachově na Semilsku zničily rampouchy část střechy sklárny a ráno vyjížděli hasiči do Slané u Semil k odstranění nebezpečného převisu nad vstupem do školy.

V Ústeckém kraji se silničářům podařilo stav silnic zasypaných sněhem během dne zlepšit. Sněžné frézy projely trasy v Krušných horách, zavřená ale zůstává silnice z Nakléřova do Petrovic a z Krásného Lesa do Adolfova, kterou využívají běžkaři. Po celé dopoledne byla uzavřena i dálnice D8, a to kvůli nehodě na německé straně. Kvůli nutné údržbě pak byly zhruba na půl hodiny uzavřely tunely Libouchec a Panenská před hranicemi.

Na severu Moravy museli řidiči kamionů počítat s uzavřením silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko. Silničáři tam kvůli blízkosti nádrže s pitnou vodou nemohou používat sůl, a tak je na silnici v kopcích ujetá vrstva sněhu krytá štěrkovým posypem.

Dopoledne sněžilo i na mnoha místech Středočeského kraje, kde pak na některých silnicích zůstávala neošetřená vrstva sněhu. Dálnice D6 a D8 tak byly podle silničářů sjízdné pouze se zvýšenou opatrností stejně jako silnice prvních tříd na Kladensku a Rakovnicku a všechny krajské silnice nižších tříd. Večer byly silnice a dálnice na řadě míst mokré nebo se zbytky sněhu po chemickém ošetření a místy opět sněžilo.

Newsletter