Dow Jones na novém rekordu, technologický trh ale prudce klesl

Americké akcie dnes vesměs ztratily počáteční zisky, nejsledovanější index Dow Jones ale i tak vystoupil na nové rekordní maximum. Závěr obchodování poznamenal výprodej akcií velkých technologických společností, který stáhl hluboko do záporných čísel trh Nasdaq.

Dow Jonesův index třicítky nejvýznamnějších firem trhu v závěru posílil o 0,42 procenta na 21.271,27 bodu. Nasdaq, na němž dominují technologické tituly, se v závěru propadl o 1,80 procenta na 6207,92 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 oslabil o 0,08 procenta na 2431,77 bodu.

Za celý týden Dow Jones získal 0,3 procenta. S&P 500 naopak stejným tempem ztratil a Nasdaq Composite Index přišel o 1,55 procenta.

Oborový technologický index S&P, který letos vykazoval výrazné zisky, dnes podlehl prudkému poklesu velkých titulů a ztratil 3,6 procenta. Akcie společnosti Apple se propadly o čtyři procenta a staly se největší zátěží všech tří hlavních indexů Wall Street. Apple oslabily nepotvrzené zprávy, podle nichž bude nová generace iPhonů vybavena pomalejšími čipy, než jaké mají někteří konkurenti.

Výrazně klesly i akcie dalších technologických gigantů Microsoft, Facebook a Alphabet. Pokles technologií ale vyrovnával silný růst ve finančním sektoru a energetice.

Na devizovém trhu překvapivě slabý výsledek britských konzervativců v předčasných parlamentních volbách srazil libru vůči dolaru až o 2,5 procenta na téměř dvouměsíční minimum, později ale měna část ztrát smazala.

Newsletter