Dozorčí rada ČEZ se dnes vrátí k možnému prodeji Počerad

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ se na dnešním jednání vrátí k možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače. Podle dřívějších informací plánovaný prodej už podpořilo představenstvo ČEZ. Dozorčí rada ČEZ se ale na konci dubna rozhodla rozhodnutí o prodeji elektrárny odložit a vyžádat si od vedení ČEZ k záměru další materiály.

Vršanská uhelná dříve uvedla, že nabídla za Počerady deset miliard korun a nabídka platí za dohodnutých podmínek jen do konce dubna. Ve středu sdělila, že nabídku prodloužila tak, aby ji dnes mohla dozorčí rada ČEZ projednat. Případný obchod ale firma neuskuteční v rozporu se stanoviskem ministerstva financí, přes které stát vlastní majoritní podíl v ČEZ. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dříve prodej elektrárny kritizoval. Jeho resort ale ve středu uvedl, že stanovisko ministerstva nemůže převážit rozhodnutí, které přijme dozorčí rada.

Podle předsedy dozorčí rady ČEZ Václava Pačese bude rada dnes kromě Počerad projednávat také podklady pro blížící se valnou hromadu ČEZ, která se letos uskuteční ve středu 21. června.

Už ráno se pak před sídlem ČEZ v Praze sejdou na další demonstraci lidé z pražského sídliště Písnice. Nelíbí se jim záměr ČEZ prodat více než 700 písnických bytů firmě Office Rent Prachatice (ORP) ze skupiny CIB Group, která v nedávném tendru podala druhou nejvyšší nabídku. Požadují prodej přímo po jednotlivých bytech. Původní vítěz tendru, společnost Kennial, od koupě ustoupil kvůli určovací žalobě nájemníků.

Newsletter