Draghi: Dopad Brexitu? Záleží, co se vyjedná

Dopad odchodu Británie z EU na hospodářský výhled eurozóny bude záviset na načasování, podobě a výsledku budoucích výstupových rozhovorů. Před výborem pro hospodářské a měnové záležitosti europarlamentu to dnes prohlásil prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi. Je ale podle něj zásadní, aby byla respektována integrita jednotného unijního trhu.

„Výsledek (rozhovorů) musí zaručit, že pro všechny účastníky budou platit shodná pravidla,“ poznamenal Draghi. To podle něj musí platit, ať už se nakonec Londýn s EU dohodne na libovolné výsledné podobě nových vzájemných vztahů.

Dostupné informace podle něj ukazují na odolnost eurozóny vůči globální a politické nejistotě, také v souvislosti s výsledkem červnového britského referenda o odchodu z unie. „První dopady hlasování byly vyrovnány a silná reakce finančních trhů, jako například propady cen na akciovém trhu, se do značné míry vyrovnaly,“ uvedl. Přesto však podle něj mohou existující nejistoty budoucí vývoj negativně ovlivnit.

Británie, jejíž občané na konci června odhlasovali odchod z EU, zatím formálně neoznámila záměr odejít a nespustila tak až dvouleté „výstupní“ rozhovory podle unijních smluv. Britská premiérka Theresa Mayová s tímto krokem počítá podle všeho až v prvních měsících příštího roku. Spolu s rozhovory o ukončení členství by obě strany měly vyjednávat právě také novou podobu vzájemných vztahů poté, co se Británie ocitne mimo unii.

Evropská unie dává najevo, že pokračující britský přístup na unijní společný trh má být podmíněn přijetím souvisejících pravidel, včetně toho o volném pohybu osob.

Newsletter