Draghi: Ekonomika eurozóny stále potřebuje podporu ECB

Ekonomické zotavení eurozóny nabírá na síle, ale stále potřebuje oporu, a Evropská centrální banka proto není připravena stáhnout svá stimulační opatření, uvedl v pondělí prezident ECB Mario Draghi.

Inflace možná oživuje, ale převážně díky jednorázovém vlivu vyšších cen ropy a centrální banka nebude toto zotavení brát v potaz, pokud jej uzná pouze za dočasné, řekl Draghi ve výboru pro ekonomické záležitosti Evropského parlamentu.

„Stále je třeba podpory ze strany našich měnověpolitických opatření, má-li tempo inflace dostatečně důvěryhodně a udržitelným způsobem směřovat k našemu cíli,“ řekl Draghi před poslanci.

„Naše měnověpolitická strategie stanoví, že bychom neměli reagovat na jednotlivá data a krátkodobá oživení inflace,“ uvedl dále.

„Proto nadále přehlížíme změny inflace HICP, pokud se domníváme, že trvale neovlivňují střednědobý výhled pro cenovou stabilitu.“

Předběžné údaje Eurostatu minulý týden ukázaly, že inflace v eurozóně v lednu meziročně zrychlila nečekaně prudce na 1,8 procenta, nejvyšší úroveň od února 2013 a zhruba cílovou hladinu ECB.

Newsletter