Dredy, piercing tetování. Omezuje výstřední zevnějšek pracovní uplatnění?

Někdy není vhodné, když pracovní pozici zastává někdo, kdo ve své roli nepůsobí věrohodně. Jestliže například zákaznice přijde do prodejny s dámskou obuví, očekává, že ji obslouží někdo jiný než mladík s raperskou čepicí a v roztrhaných džínách. Ale na druhou stranu se někdy jedná o zbytečné předsudky. Protože i z takového prodejce se může vyklubat znalec dámské obuvi, který perfektně poradí každé dámě. Kdo se tedy na co nehodí?

V současné době patří mezi moderní doplňky mužů i žen hodně viditelný piercing anebo patrné tetování. „Takové vzezření bývá problematické, pokud se uchazeč nebo uchazečka hlásí na pozici, kde bude v častém kontaktu s lidmi. Je velmi pravděpodobné, že taková výstřednost může být důvodem k nepřijetí, protože ostatní nemusí mít k takovému člověku respekt. Platí to například pro lékaře, pracovníky policie a další podobné profese,“ uvádí Petra Ondrouchová z personálně-poradenské společnosti Devire. Podobně vnímané jsou dredy nebo u žen extrémně dlouhé umělé nehty.

Image člověka vytváří také oblečení. „Na manažerskou pozici do velké pojišťovny nám jednou na pohovor přišel uchazeč v sepraných džínách a ve vytahaném triku,“ popisuje své zkušenosti Petra Ondrouchová. Během pohovoru se navíc ukázalo, že formální oblečení nosí nerad a je přesvědčen, že oblečení nehraje žádnou roli. „Vysvětlila jsem mu, že klient trvá na jistém stylu oblékání a pokud se nehodlá přizpůsobit, dáme přednost někomu jinému,“ vysvětluje Petra Ondrouchová.

Svou roli při posuzování neznámých lidí však hrají také předsudky. Například mladou ženu, která má tetování po celém těle včetně hlavy, obličeje, v nose nosí piercing, v uších velké africké náušnice a z hlavy si nesundává turban z šátků by málokdo tipoval na pracovnici celní správy. Takový případ opravdu existuje a tato celní deklarantka patří mezi nejlepší zaměstnance úřadu. Anebo extravagantně vypadající slečna, která má na hlavě dlouhé copánky připomínající dredy pracuje v jisté tuzemské nemocnici jako všeobecná zdravotní sestra. Pacienti brzy zjistili, že důležité je, jak umí ošetřovat a ne to, jak vypadá. Nejlepším příkladem vnímání dredů je předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. Jeho účes podle všeho nemá na oblíbenost strany, kterou vede, zásadní vliv.

A to je důležité. Když se lidé přesvědčí o tom, že člověku vybočujícímu svou podobou z řady nechybí důležité schopnosti, extravagantní úpravy zevnějšku tolerují. Důkazem může být kandidát se žluto-zeleným čírem hlásící se na velmi odbornou technickou pozici. „Nejdříve jsem měla malý šok a hlavou mi běžela otázka, co tady takový člověk vůbec dělá a že to bude propadák. Po chvíli mě vyvedl z omylu,“ uvádí Petra Ondrouchová z personálně-poradenské společnosti Devire. Uchazeč se ukázal jako chytrý, nadaný a zkušený. Uspěl i na dalším pohovoru za přítomnosti manažerů společnosti, do firmy za pár týdnů nastoupil a udělal v ní slušnou kariéru.

Newsletter