Drogy ve světě podle OSN užívá na 250 milionů lidí

Zhruba 250 milionů lidí na světě užívá nelegální drogy a přes 200.000 z nich na následky konzumace omamných látek loni zemřelo. Ve Vídni to dnes oznámili zástupci OSN. Podle nich je nebezpečným trendem zejména rostoucí spotřeba heroinu. Právě v případě heroinu se trend obrátil a jeho uživatelů začalo po několika letech znovu přibývat, především ve Spojených státech a v Evropě.

„Heroin se vrací,“ řekla podle agentury DPA Angela Meová ze střediska OSN pro drogy. Podle ní se v důsledku užívání této drogy nakazilo zhruba 1,6 milionu lidí virem HIV a přibližně šest milionů onemocnělo žloutenkou typu C.

Celkem na světě trpí závažnými zdravotními problémy v důsledku užívání drog 29 milionů lidí, což je o dva miliony víc než v roce 2014. Loni na následky konzumace drog zemřelo podle Meové nejméně 207.000 osob, tento počet přitom specialistka považuje za velmi konzervativní odhad.

Nejrozšířenější nelegální drogou zůstávají podle OSN konopné produkty, které přicházejí na trh ve formě marihuany či hašiše. Loni je užívalo zhruba 183 milionů lidí a trend růstu jejich spotřeby je patrný zejména v Latinské Americe a v USA. Podle Meové se riziko konopných drog podceňuje, látky v nich obsažené vážně škodí zdraví.

Podle OSN se rychle rozvíjí také černý trh s takzvanými novými psychoaktivními substancemi, tedy chemickými sloučeninami, které jejich výrobci rychle obměňují, aby obešli zákazy konkrétních látek. Loni se objevilo celkem 75 nových návykových látek.

Newsletter