Dron se nedaleko Mnichova málem srazil s airbusem

Malý bezpilotní letoun, takzvaný dron, ohrozil v Německu bezpečnost letadla, na jehož palubě bylo 114 lidí. Dron se ve výšce 1700 metrů ocitl jen asi deset metrů od Airbusu A321, který se právě chystal na přistání v bavorské metropoli Mnichově. Událost se stala ve čtvrtek večer, dnes o ní informovala agentura DPA.

Podle pilota airbusu se dron, jenž měl v průměru asi 50 centimetrů, ocitl v bezprostřední blízkosti letadla nad obcí Schwabhausen u Dachau. Pokud by se s letounem dron střetl, byla by podle policie vážně ohrožena bezpečnost lidí na palubě airbusu.

„Drony jsou pro letadla nebezpečné jako ptáci,“ uvedl expert na bezpečnost leteckého provozu Axel Raab. Podle něhož může v nejhorším případě dojít i k požáru.

„Problém je v tom, že drony nevidíme na radarech, protože jsou prostě příliš malé,“ vysvětlil Raab. Dodal ale, že experti se snaží, aby byla zavedena registrace dronů, které by byly opatřeny čipem. Pak by podle něj bylo možné je zachytit na radarech.

Zatím není známo, kdo za nebezpečnou situaci s dronem u Dachau stojí. Policie spoléhá na svědky. „Doufáme, že si něčeho všimli,“ uvedl policejní mluvčí. Pachateli hrozí trest za ohrožení letecké dopravy.

Používání dronů, které je i v Německu stále oblíbenější, podléhá přísným pravidlům. Uživatel ho musí mít na dohled, a to bez dalekohledů či jiných pomůcek. Maximální výška, do níž smí dron vzlétnout, je 100 metrů.

Newsletter