Důvěra expertů v ekonomiku eurozóny je nejslabší za 9 měsíců

Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny v říjnu dále klesla a je nejhorší za devět měsíců. Investoři jsou nervózní kvůli zpomalení rozvíjejících se trhů a zhoršili očekávání budoucího vývoje. Vyplývá to z průzkumu společnost Sentix.

Index důvěry investorů a analytiků v říjnu klesl na 11,7 bodu ze zářijových 13,6 bodu. Říjnový údaj je nejnižší od ledna, i když mírně překonal odhady analytiků, kteří čekali snížení indexu jen na 11,6 bodu.

„Měsíc říjen stále nepřinesl obrat v ekonomickém očekávání, ve který všichni doufali,“ uvedl Sentix v prohlášení. Upozornil, že navzdory programu nákupu dluhopisů zavedenému Evropskou centrální bankou a další podpoře slabší měnou a nižšími cenami surovin ekonomické ukazatele v eurozóně nadále klesají.

Dílčí index očekávání na příštích šest měsíců klesl na 10,5 bodu, nejníže od prosince 2014. Hodnocení současné situace se rovněž zhoršilo, na 13 bodů.

Index pro německou ekonomiku se snížil na 17,8 bodu a dílčí index očekávání pro německou ekonomiku se propadl nejníže od listopadu 2014. Index je v rozporu s jinými zprávami z Německa, jako je průzkum podnikatelského klimatu uskutečňovaný německým institutem Ifo, který ukázal, že zpomalení čínské ekonomiky v současnosti nezhoršilo důvěru německých investorů. Také aktivita německých továren v září vzrostla.

Sentix uvedl, že podobný rozdíl byl vidět již v roce 2007, kdy se investoři začali více zaměřovat na začátek finanční krize než na skutečnou ekonomiku. Průzkum mezi 995 investory se uskutečnil od 1. do 3. října, napsala agentura Reuters.

Ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí zpomalila mezičtvrtletní růst na 0,4 procenta z revidovaného tempa 0,5 procenta v předešlých třech měsících. V meziročním srovnání se HDP eurozóny zvýšil o 1,5 procenta

Newsletter