Dva největší prodejci kancelářských potřeb v USA ruší fúzi

Největší americký prodejce kancelářských potřeb a vybavení Staples a jeho hlavní konkurent Office Depot ruší plánovanou fúzi za zhruba 6,3 miliardy dolarů (149,4 miliardy Kč). Reagují tak na rozhodnutí soudce, který měl obavy z narušení hospodářské soutěže, a plán firem proto zablokoval. Akcie podniků v reakci na sdělení výrazně oslabily.

Staples loni v únoru sdělil, že za dvojku na americkém trhu zaplatí v hotovosti a v akciích. Spojení mělo posílit pozici firmy Staples v souboji s novými konkurenty.

Americká Federální obchodní komise (FTC) se fúzi snažila zablokovat. Tvrdila, že sloučená společnost by mohla diktovat ceny kancelářských potřeb hlavně firemním zákazníkům, kteří nakupují ve velkém. Soudce federální soudu Emmet Sullivan jí dal v úterý za pravdu. Úřad podle něj ukázal, že je opodstatněné se domnívat, že by se tak mohlo stát.

Firmy uvedly, že se proti verdiktu neodvolají a rozhodnutí respektují. Poznamenaly však, že rozhodnutí nebere dostatečně v úvahu rostoucí konkurenci, které podniky čelí ze strany on-line dodavatelů kancelářských potřeb.

Staples firmě Office Depot zaplatí za zrušený plán fúze 250 milionů dolarů (5,9 miliardy Kč).

Akcie Office Depot v reakci na vývoj spadly o 26 procent. Akcie Staples klesly o deset procent.

Komise FTC verdikt označila za dobrou zprávu, sama ale v případu utrpěla dílčí prohru. Soudce Sullivan totiž na neveřejném jednání v březnu naznačil, že FTC usilovala o to, aby jeden ze svědků učinil ve své výpovědi falešná prohlášení. Šlo o Prentise Wilsona z internetového obchodu Amazon, který je pro obě firmy jedním z hlavních soupeřů u firemních zákazníků.

Newsletter