Dvanáctka zemí na březích Pacifiku se zatím na uvolnění obchodu nedohodla

Čtyři dny trvající jednání ministrů obchodu 12 zemí navrhovaného obchodního bloku Transpacifické partnerství (TPP) skončilo bez finální dohody o uvolnění obchodu. Ministři se však shodují, že byl učiněn pokrok v jednání a jsou přesvědčeni, že dohoda je na dosah.

Podle agentury Reuters hlavními překážkami k dosažení dohody jsou spory o obchod s auty mezi Japonskem a Severní Amerikou, požadavky Nového Zélandu ohledně obchodu s mléčným produkty a také se nepodařilo dohodnout na době, po kterou by měly mít farmaceutické firmy monopol na výrobu nových léků.

TPP zahrnuje Japonsko, Brunej, Malajsii, Vietnam, Singapur, Austrálii, Nový Zéland, Kanadu, Mexiko, Chile, Peru a Spojené státy. Pokrývá zhruba 40 procent světové ekonomiky.

Podle australského ministra obchodu Andrewa Robba je dohoda dokončena asi z 98 procent. Z problémů obvinil hlavně „velkou čtyřku“ zemí, tedy USA, Kanadu, Japonsko a Mexiko.

Nedokončení dohody je velkou prohrou pro amerického prezidenta Baracka Obamu, protože i v případě, že bude dohoda dokončena, nestihne už ji schválit americký Kongres před koncem jeho funkčního období. Obama je velkým zastáncem dohody, která je mimo jiné považována i za jednu z možností, jak zmírnit vliv Číny v regionu.

Newsletter