Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Dvě pětiny Italů chtějí zpět svou liru

Stále více Italů je nespokojeno se společnou evropskou měnou. Zhruba 40 procent obyvatel se nyní domnívá, že země by nyní euro měla opustit a měla by se vrátit k liře. Ukázaly to dnes výsledky průzkumu výzkumného střediska Eurispes. Před rokem se ve stejném průzkumu pro návrat liry vyslovilo 25,7 procenta dotázaných. Itálie, která má třetí největší ekonomiku v eurozóně, se potýká s vleklou recesí. 

Prudký nárůst lidí, kteří již nechtějí euro, je pro tuto zemi překvapivý. Italové byli dosud tradičně silně proevropsky založení a unijní instituce se u nich těšily větší důvěře než vlastní úřady. 

„Teprve loni jsme poukázali na skutečnost, že Italové i přes nedůvěru k našim institucím nadále podporují euro,“ sdělil podle agentury Reuters šéf střediska Eurispes Gian Maria Fara. Za sílícím postojem proti společné evropské měně podle něj stojí dlouhodobě neutěšený stav domácí ekonomiky. „Počet lidí žijících v chudobě se zvyšuje. Špatná ekonomická očekávání dosáhla znepokojujících hodnot,“ uvedl také. 

V eurozóně opět roste nervozita kvůli Řecku, které si po letech šetření a hospodářské recese v neděli zvolilo vládu, jež chce pro zemi vyjednat nové podmínky mezinárodní finanční pomoci. O tu Řecko požádalo v minulých letech, když stálo na pokraji bankrotu. Řecká krize tehdy ohrožovala i Itálii. 

Nynější italský premiér Matteo Renzi snížil daně lidem s nízkými příjmy a tlačí na Evropskou unii, aby dělala víc na podporu hospodářského růstu. Italské reformy ale postupují jen pomalu. 

Euro má hlasité kritiky v několika italských opozičních stranách. Proti společné evropské měně se vyjadřuje například populistické Hnutí pěti hvězd nebo Liga severu, která prosazuje oddělení severu Itálie od jihu a za poslední rok výrazně získala na popularitě.

Italská ekonomika nerostla v žádném čtvrtletí od poloviny roku 2011. Nezaměstnanost se pohybuje nedaleko historicky nejvyšších hodnot. Dnešní data ale ukázala, že v prosinci její míra nečekaně klesla pod 13 procent. V celé eurozóně byla nezaměstnanost v prosinci na 11,4 procenta. V Česku podle dnešních údajů Eurostatu zůstala na listopadových 5,8 procenta. 

Slabá italská ekonomika má za výsledek i pokračující růst počtu lidí, kteří chtějí odejít pracovat do zahraničí. Podle dnešních dat o emigraci uvažuje 45,4 procenta Italů a Italek. Před třemi lety, kdy se Eurispes ptal naposledy, to bylo necelých 41 procent. 

Newsletter