E15: Čeští podnikatelé mají podíl v srbských filmových studiích

Společnost Sebre miliardáře Petra Němce a Jana Fidlera koupila pětinový podíl v srbských filmových studiích Avala Film. Informoval o tom zpravodajský portál E15, podle kterého čeští podnikatelé hodlají zkrachovalé ateliéry kompletně modernizovat. Sebre bude navíc zodpovědná za řízení studia.

Ateliéry Avala Film vznikly v roce 1946 jako první svého druhu v poválečné Jugoslávii a podle serveru E15 byly považovány za rodinné stříbro. Kolik za dvacetiprocentní podíl v nich Němec s Fidlerem zaplatili, nechtěli sdělit.

V následujících třech až pěti letech hodlá Sebre do modernizace areálu o rozloze přes 40.000 metrů čtverečních investovat více než deset milionů eur (přes čtvrt miliardy korun). „Jedinou záchranou Avala Filmu je jeho modernizace a přenesení know-how z fungujících evropských filmových studií, jako je například filmové studio Barrandov v Praze,“ řekl serveru E15 Fidler.

Podle Fidlera se chce Sebre v Srbsku vydat cestou produkce nových filmů i digitalizace starých snímků. Firmě v tom má pomoci bývalý ředitel barrandovských ateliérů Vladimír Kuba.

Srbsko od letošního dubna podle E15 nabízí zahraničním filmovým producentům pobídky ve formě navrácení dvaceti procent z uznaných nákladů na natáčení v této zemi. To je stejná výše, jakou poskytuje Česko.

Newsletter