E15.cz: Český Inekon postaví v Iráku cementárnu za 11 miliard Kč

Česká skupina Inekon uzavřela smlouvu na stavbu cementárny za zhruba 11 miliard korun v irácké části Kurdistánu. Uvedl to dnes server E15.cz. Nyní se podle majitele skupiny Josefa Huška čeká na vyřešení financování. Místo stavby je podle serveru v blízkosti území ovládaného teroristickou organizací Islámský stát, neklidná situace na Blízkém východě již dříve některé projekty Inekonu zhatila.

Výstavbu Inekon připravuje ve spolupráci s iráckou soukromou firmou, jméno společnosti server neuvedl. „Nyní čekáme na to, až bude vyřešené financování z irácké strany. Rádi bychom začali co nejdříve,“ řekl E15.cz Hušek.

Cementárna má stát u města Sulajmáníja, které je podle serveru asi 150 kilometrů od oblasti ovládané Islámským státem, a přímo v Sulajmáníji byla letos zlikvidována spící buňka islamistů. Právě kvůli nestabilitě situace na Blízkém východě již v posledních letech padly některé plány Inekonu na rozsáhlé stavby, třeba v Egyptě po svržení prezidenta Husního Mubaraka nebo v Sýrii po vypuknutí války.

Inekon Group působí v několika oblastech, kromě staveb podniků na klíč například dodává kolejová vozidla, staví tratě nebo obchoduje se surovinami a chemickými, hutními a strojírenskými výrobky. Inekon v minulosti získal několik kontraktů v hodnotách stovek milionů korun na dodávky tramvají do USA, vozy od české firmy jezdí v Portlandu, Tacomě nebo Washingtonu.

Newsletter